Aris Movsesijan – Opravdano nepoverenje građana u institucije

Aris Movsesijan – Opravdano nepoverenje građana u institucije

„Nakon poziva na dijalog oko litijuma i formiranja komisije za litijum (šta god to značilo), predlažem predsednici skupštine Ani Brnabić sledeće: Da tu vest saopšti na gostovanju na televiziji N1 i time prekine blokadu medijskog prostora. Ukoliko joj je problem da sama gostuje, javljam se da učestvujemo zajedno u emisiji. To bi, po meni, bio prvi korak pokazivanja dobre volje da se, pogrešno započeto, otpočne ispočetka – na pravi način.“ rekao je Aris Movsesijan, potpredsednik Pokreta slobodnih građana.

„Da bi se bilo šta otpočelo u vezi s ovom temom (namerno kažem – otpočelo, jer je do sada sve pogrešno rađeno), moramo ukazati na to da je tema litijuma bila u potpunoj senci SNS tokom kampanje za decembarske izbore, iako je prva odluka nove-stare vlade bila baš vezana za  litijum. Time je dodatno stvoreno opravdano nepoverenje kod građana, jer se čekalo da prođu izbori pa da se na silu donesu odluke koje bi, da su građani za njih znali pre izbora, sigurno doveli u pitanje njihov opstanak na vlasti.“ kaže Movsesijan.

On je dodao da osim ovoga, tajnovita odluka Ustavnog suda, ali i nestanak narodne inicijative „traže pojašnjenje i razgovor koji bi morao da prethodi bilo kakvim komisijama i debati, a zatim i otvaranje RTS-a za stručnjake iz različitih olasti, ali i s različitim stavovima, što bi prestavljalo put ka mogućim rešenjima velikog problema koji brine građane“.

„Što se parlamentarne komisije tiče, logično bi bilo da nakon inicijalne debate o ovim problemima, opozicija dobije većinu u toj komisiji, pa i predsedavajućeg. Time bi se konačno uspostavila komisija koja ima ulogu kontrole, a ne tapšača, a to je uloga i opozicije. Dodatno, komisija bi morala da ima pristup svim relevantnim dokumentima koji se tiču ekoloških, ekonomskih, ali i političkih odluka. Neprihvatanje ove odluke značilo bi da vlast zaista nešto skriva od javnosti.“ zaključio je Aris Movsesijan.