Pokret slobodnih građana danas je svečano otvorio kancelariju u Šapcu. Početak rada još jedne u nizu kancelarija koje Pokret otvara širom Srbije, promovisao je poverenik Pokreta za Šabac Slavoljub Nikolić, a dobrodošlicu prisutnima poželeli su i predsednik Pokreta Saša Janković i predsednica odbora PSG za ljudska i manjinska prava i rodnu ravnopravnost Ana Janković - Jovanović.

 

Uz ocenu da Šapčani i Šapčanke mogu biti ponosni što su i pored velikih pritisaka uspeli da odbrane svoj grad i ne dozvole okupaciju od strane republičke vlasti, poverenik Slavoljub Nikolić zahvalio se svima koji su večerašnjim prisustvom dokazali da se Pokret nalazi na pravom putu:
„Naš Pokret nastavlja da širi svoju mrežu po Srbiji i danas sa ponosom otvaramo lokalnu kancelariju u Šapcu – jednom od dva grada u Srbiji u kojima na vlasti nije SNS. To je velika stvar za Šapčane i Šapčanke, ali smatramo da uvek može i treba bolje. Šabac je naš grad, mi smo ovde zato što ga volimo i spremni smo da uložimo energiju, vreme, naše znanje i iskustvo kako bi Šapčani živeli bolje. Pozivam sve vas koji delite naše vrednosti i ciljeve da nam se pridružite."

U svom obraćanju, Nikolić je posebnu poruku uputio svima onima koji i dalje stoje sa strane i razmišljaju da li da se politički aktiviraju ili ne:
„Ne možemo da pobedimo bez vas.  Morate da se pokrenete i uključite u politički život, jer jedino svi zajedno možemo da učinimo naš grad i našu državu lepšim mestom za život. Nemamo pravo da mladima ostavimo ovakvu državu – bez osećaja pravde, bez institucija, bez ikakve perspektive.  Nije nam potrebno uhlebljenje preko politike niti doktoriranje preko noći. Jedino što nam je potrebno jesu pošteni građani koji su spremni da svoju stručnost i energiju stave u službu opšteg dobra.“


Predsednica Odbora PSG za ljudska i manjinska prava i rodnu ravnopravnost Ana Janković – Jovanović istakla je da se jedino odlučnom borbom za odbranu prava svih može sprečiti egzodus mladih iz Srbije:
„Kad god pogledamo naše okruženje, suočavamo se sa tužnom slikom: ogroman broj ljudi je ili već napustio Srbiju ili razmišlja da ode. Zaustavljanje takvog masovnog odlaska mora biti glavni cilj naše borbe, jer upravo su ljudi najveće bogatstvo svake države. Toj borbi se ja, kao roditelj, potpuno posvećujem, jer želim da sa svojom porodicom živim u svojoj zemlji i da moje dete sutra ima pravo da slobodno bira, da slobodno misli i da glasno kaže ono što misli.
Sigurna sam da i vi osećate isto i verujem da ćete pronaći u sebi dovoljno snage da zajedno istrajemo u ostvarenju ovog cilja. U skladu sa sopstvenim mogućnostima, borite se za vaša prava, prava vaših žena, muževa, dece, sunarodnika, policajca na ulici... borite se za sve iz vaše okoline!"

 

Čestitajući slobodnim građanima i građankama Šapca otvaranje kancelarije, predsednik PSG Saša Janković iskazao je zadovoljstvo što su se pozivu Pokreta odazvali u velikom broju i ponovio da jedino angažovanje čestitih i stručnih ljudi može dovesti do ozdravljenja naše države:
 „Niko nije sretniji od mene kada vidim da nas ima, da možemo i da hoćemo, da smo rešili da napravimo taj težak korak za mnoge od nas  – da se uključimo u politiku. Politika je dobra stvar koju su okupirali loši ljudi i mi to želimo da promenimo – želimo da joj vratimo izvorni smisao i da politika ponovo postane borba za opšte, a ne za lično dobro.“

 

Podsetivši na reči izgovorene na poslednjem mitingu opozicije pod nazivom „Odbrani slobodu“, predsednik Pokreta istakao je da se zapravo pogrešne snage danas nazivaju opozicijom, jer opozicija ne mogu biti oni koji se bore za prava svih:
„Mi nismo opozicija. Opozicija nikada ne može da bude strana koja se bori za elementarnu pravdu i istinu, a to je ono što mi činimo - borimo se za jednakost jer želimo da zakoni važi podjednako za sve, stajemo o odbranu svih koji su dovoljno odvažni da javno i bez straha kažu da ne žele da žive u državi diktature, zahtevamo slobodne i fer izbore...“

 

Naglasivši da građani nepravdu osećaju širom Srbije, predsednik Pokreta ponovio je da problem ove države leži u vlasti, a ne u njenim građanima:
„Nije nam potrebno da nas osobe za koje je Murat veliki vojskovođa ubeđuju da smo lenji, glupi, neobrazovani jer to nismo - ništa nam ne fali, samo imamo vlast koja već decenijama ubija svaki optimizam, svaku nadu govoreći nam da ne može bolje i da su svi isti, da su izbori nepotrebni. Ono što je naš glavni cilj jeste da pokažemo ljudima da je moguće, da ne moramo da živimo u zemlji sa najvećim jazom u Evropi između bogatih i siromašnih.“

 

Uz ocenu da je moguće da politika od borbe za elementarni opstanak, kakva je danas, ponovo postane časna delatnost gde na fer terenu pobeđuje najbolja ideja, predsednik Pokreta je za kraj poručio da je neophodno da iza sebe ostavimo sva razočaranja, kojih je bilo mnogo, jer jedino tako možemo da se izborimo za budućnost u kojoj naša država nije okupirana: 
„Ako volimo Šabac – a volimo ga; ako volimo Srbiju – a volimo je, ne možemo da stojimo po strani. Ko voli svoj grad i svoju zemlju, dužan je da stane u odbranu kada su napadnuti od ljudi koji nemaju elementarne  ideale. Normalan život u Srbiji je moguć, ali se za njega mi moramo izboriti."

 


Izvori: