Ne vidim da se u ovoj situaciji može ostati nepolitičan, bar ja nisam mogao – naše društvo i država nisu u običnoj krizi, njima ova vlast menja krvna zrnca, lobotomira mozak, ledi srce i kao pijavica isisava sve životne sokove. I kada god neko kaže – nije moj, već posao opozicije da se time bavi, pravi ogromnu grešku, kaže Saša Janković za portal Novi magazin


Posle razlaza Pokreta slobodnih građana sa Demokratskom strankom, glavno pitanje na opozicionom sceni je s kim PGS može u eventualnu predizbornu koaliciju, a s kim je spreman na postizborni savez, uključujući i Inicijativu Ne da(vi)mo Beograd. To je i pitanje Novog magazina za lidera Pokreta Sašu Jankovića, koji odgovara sa jedanaest principa opozicije za slobodni Beograd.

“Priča o koalicijama i kolonama je preuranjena i forsira je vlast da bi opozicija izgledala kao neko ko se bavi sobom i kalkulacijama, a ne građanima. Bitno je pobediti Vučića, i to ne manjim zlom, već zdravom snagom koja će nas vratiti na put ozdravljenja države i društva. Izbori su izbori jer se na njima bira, i prilika su ne samo da nekog smenimo, već i vidimo koju ili koje političke snage građani žele da vide kao vodeće u narednom periodu”, kaže Janković i objašnjava da bi saradnja i uspeh opozicije na izborima mogli da se zasnivaju na 11 principa:

“Prvo, da se sve opozicione organizacije unapred javno obavežu da ni posle izbora neće sarađivati sa SNS, posredno ili neposredno.

Drugo, treba da se obavežemo da ćemo da vodimo kampanju protiv nepodnošljive vlasti, a ne za međusobnu prevlast.

Treće, svi zajedno moramo da izborimo normalnije izborne uslove.

Četvrto, oni koji izvesno prelaze cenzus treba da prihvate pod svoju kapu srodne manje opozicione grupacije koje bi sa cenzusom možda imale problema, kako se ni jedan jedini opozicioni glas ne bi izgubio.

Peto, treba da unapred prihvatimo da će nakon izbora vodeću ulogu imati ona demokratska opoziciona opcija koja dobije najviše poverenja građana i da ćemo joj omogućiti da formira vlast, a ne da je bilo ko ucenjuje svojim manjim, a potrebnim izbornim rezultatom.

Šesto, moramo se obavezati da, po preuzimanju vlasti, nećemo vršiti partijska postavljenja na stručna mesta i da nećemo dozvoliti “preletanje” sadašnjih partijskih kadrova u naše redove.

Sedmo, da će se na politička mesta postavljati najkvalitetniji kadrovi i da će oni odgovarati zakonu, a ne stranci ili pokretu; da će opšti interes biti iznad stranačkog.

Osmo, da će postizanje socijalne pravde biti prioritet – nema luksuza iz javnog budžeta dok svi nemaju osnovno – dostupnost svima osnovih gradskih servisa i infrastrukture, posebna briga za najranjivije.

Deveto, obavezujemo se da ćemo štititi interese građana i tretirati ih ravnopravno bez obzira na njihovu političku orijentaciju.

Deseto, gradska vlast se mora decentralizovati.

I jedanaesto – gradonačelnik bira svoj tim.

Smatram da su ovo načela i put saradnje opozicije koji omogućava ne samo smenu loše, već i funkcionisanje dobre vlasti, posle pobede.”

 

*Odluka Predsedništva Pokreta da obustavi predizbornu saradnju sa DS zbog, kako ste objasnili, njihove ponude saradnje predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u ustavnim promenama, u javnosti je primljen mahom kao ishitren. Šta kažete posle ovog protoka vremena?

Ništa. O tome je dovoljno rečeno, za onog ko je hteo da sluša i razume. Odluka nije bila ishitrena, a pokazalo se da je doneta na osnovu tačne ocene – nakon nje DS nije odustao od slanja svog predloga izmena Ustava Aleksandru Vučiću, a predstavnik te stranke izrazio je nadu da će sazreti svest da vlast i opozicija oko nacionalnih interesa moraju da se dogovaraju, a ne politički nadmudruju. Naš stav je da dogovor kuću gradi, ali ne dogovor sa palikućom.

Vlast SNS ostavlja od srpske države i društva samozgarište. Smatramo da je jedino fer i prema biračima i prema nama da ko misli da sa ovom vlašću opozicija treba da sarađuje po bilo kom pitanju, treba da ide svojim političkim putem.

Za saradnju sa nama od bilo koga tražimo samo dve stvari, koje ponavljamo od samog početka: prvo - ne možete jednu ruku pružati Vučiću, a drugu nama i drugo – moramo imati elementarno vrednosno podudaranje: vladavina prava i ljudska prava, a ne samovolja države i ljudska nemoć; ustavni, a ne nacionalistički patriotizam; Srbija kao deo evropskog prostora; država slobodnih građana, a ne svemoćnih partija; participativna, a ne formalna demokratija; socijalna pravda, a ne eksploatacija; obrazovanje i kultura, a ne jarboli; istina, a ne laž; tolerancija, a ne nasilje.

 

*Ostala je nepoznanica u javnosti, a mnoge interesuje odgovor, ko čini Predsedništvo Pokreta i da li je odluka bila jednoglasna?

To nikako ne može biti nepoznanica jer u prvom i jedinom saopštenju o obustavljanju planova o izbornoj saradnji, kojom je javnost i upoznata sa tom odlukom, izričito stoji da je odluku Predsedništvo Pokreta donelo jednoglasno, na sednici u proširenom sastavu, gde su pored stalnih članova bili i poverenici za Novi Sad i Beograd i nekoliko aktivista Pokreta.

Članovi Predsedništva predstavljeni su na sajtu pokreta. Devet ljudi je učestvovalo i konsultovano u donošenju te odluke. Goran Marković, zbog razloga koje je javno objasnio, ne učestvuje u svakodnevnom radu Predsedništva, ali je za ovu, posebno važnu odluku, i on konsultovan. Nakon te odluke, predsedništvo je prošireno sa još dva nova člana – Jankom Baljkom i Nikolom Đuričkom.

 

*Ponovo ste na meti prorežimskih medija zbog navodne pretnje predsedniku Srbije - ubistvom. Neposredni povod je nepristojan tvit Sergeja Trifunovića koji vi niste kritikovali. Pa, da li vi zaista pretite Vučiću i kako? Sem, da vas citiram, ponudom mirne predaje vlasti?

Ocenom pristojnosti tvitova se ne bavim. A potpuno je jasno da nisu zbog, po vama nepristojnog tvita, ceo državno-partijski vrh i njegovi medijski kerberi stavljeni u pogon, već da bi se nečim, bilo čim, skrenula pažnja sa nagomilanih primera bezakonja, nasilja, laži, siromaštva i kriminala, a istovremeno ocrnio najveći politički protivnik.

U Srbiji ima mnogo dobrih ljudi koji se informišu na tradicionalan način i jednostavno ne mogu da veruju da predsednik države, televizije koje su dobile nacionalnu frekvenciju i novine koje se slobodno prodaju na kiosku – bestidno lažu. Na to računaju Vučićevi spin majstori bez trunke morala, kada plasiraju monstruozne izmišljotine da bi zameli njegov trag. Samo, možete lagati neke ljude neko vreme, ali ne možete lagati sve ljude svo vreme, odavno se zna.

Posledice buđenja prevarenih biće ozbiljne, greške DOS-a koji nije sproveo lustraciju se neće ponoviti.

 

*Hoće li Pokret postati partija i da li bi taj trasfer bio novi podsticaj za jačanje PGS ili ćete nastaviti kao Pokret? Jeste li zadovoljni infrastrukturom, ne samo u Beogradu, već i širom Srbije?

Pokret je mala, skromna organizacija kojoj “iskusni političari” i analitičari vole da zameraju štošta, a mi slušamo sve, ali radimo po svojoj savesti i znanju. Za sada nam forma Pokreta savršeno odgovara – pruža prostor drugim organizacijama da sarađujemo bez slabljenja pojedinačnih identiteta, da se fokusiramo na vrednosne ciljeve; omogućava članovima političkih stranaka slobodu da nam se pridruže u aktivnostima u kojima se pronalaze, a da pritom ne budu nekorektni prema matičnim organizacijama.

Nije nam cilj da po svaku cenu svugde otvorimo kancelariju ili imamo što više članova na broju, već da to budu ljudi koji zaista dele opredeljenja i odlučnost koji su nas okupili. Ali da, voleli bi da brže okupljamo ljude i efikasnije koristimo njihove potencijale. Za sada, fizičke kancelarije imamo u Beogradu, Novom Sadu, Kikindi, Kragujevcu, Boru, Vranju, Prokuplju, a uskoro ih očekujemo u Šapcu, Loznici i još nekoliko gradova.

Teško je. Nemamo nikavih prihoda iz javnog budžeta, a imućniji ljudi se plaše da nam pomognu jer im posle toga prete inspekcije i raskidi ugovora. Ali moguće je, sad već znamo da smo na pravom putu i da sve ovo ima smisla.

 

*Prema istraživanjima javnog mnenja Pokret je u sve manjoj grupi političkih subjakata koji bi da su izbori sada ušli u parlament. Za nekoliko meseci će beogradski izbori, kakav rezultat očekujete? Vidite li mogućnost i vanrednih parlamentarnih izbora?

Svašta se u ovoj zemlji priča, a sa ovom vlašću može da se desi sve, u svako doba, koliko god to nelegitimno i naopako bilo. Biće ono što režim proceni da mu najviše odgovara, kad proceni. Neka Vučić kalkuliše i spekuliše, mi se bavimo sobom.

U Beogradu očekujemo odličan rezultat, a u saradnji sa drugim opozicionim organizacijama – pobedu. Svesni smo da ćemo morati da je izborimo prvo na nefer i neslobodnim izborima, a onda odbranimo. Moguće je!

Beograd je naš grad, Srbija je naša zemlja, skinućemo ovaj pokrov od vlasti sa njih. Ali, ako manipulacijom, spajanjem nespojivog, prevarom i zloupotrebom izbore učini besmislenim, moguć je i bojkot. To je problem Vučićeve vlasti – potpuna pravna nesigurnost, sve je moguće kada oni nameću pravila igre, pa i da iz loto bubnja bude izvučen broj koji je greškom prvo pročitan.

 

*Očito delite stav dela opozicije da će baš na tim izborima početi Vučićev i pad SNS-a i na čemu je temeljite ako verujete?

Jedna od mojih izjava koja je najviše izvrtana i kritikovana je da će se SNS stropoštati čak i sam, od nagomilanih neutaživih apetita vrhova te stranke i odavno dospelih obaveza prema građanima i međunarodnim partnerima koje niti znaju niti hoće da ispune. Svaki put je namerno isecan njen drugi deo – da mi to nećemo čekati skrštenih ruku, već ih moramo smeniti što pre, pošto je svaki novi dan s njima poguban po Srbiju i svakog poštenog čoveka u njoj – ova vlast je prosto neizdrživa.

Kada pogledate koliko laži i manipulacije im je potrebno da potisnu vesti o rezultatima svoje pogubne, destruktivne politike na svim planovima – od ekonomskih Potemkinovih sela, preko lažne regionalne stabilnosti do karikaturalne vojne dominacije s Vulinom na čelu, jasno je da je kraj blizu. Aleksandar Vučić sve ređe komunicira s realnošću, njegovo okruženje sve bezobzirnije grabi sve oko sebe. Ljudi na čije glasove računaju dele se u tri grupe – prevareni, potkupljeni i ucenjeni.  Prevareni počinju da shvataju količinu laži, za sve potkupljene više nema dovoljno plena, ucenjeni se sve više koprcaju, mora im se pretiti “čupanjem grkljana”, a to sve brže osvešćuje prevarene…

 

*Vaši kritčari tvrde da se ne izjašnjavate o ključnim političkim pitanjima, a najčešće se pominju Kosovo i NATO, sada i ustavne promene, a povremeno i da niste jasno određeni kad je reč o pristupanju Srbije EU. Možete li odgovoriti konkretno ne na zamerke, već na ta pitanja.

Ne znam ko dobronameran i obavešten to više može da tvrdi, pošto sam se nebrojeno puta, a po pitanju Kosova i NATO još u vremenu predsedničke kampanje, o tome veoma decidno izjasnio.

Za Kosovo smo u Pokretu potvrdili da smatramo da iz slabe pozicije u koju su je dovele prethodne vlasti, a aktuelna to pojačala i zacementirala, Srbija više nije u mogućnosti da preokreće učinjeno i poništava dogovoreno. Ne treba da formalno priznajemo nezavisnost Kosova, ali ne treba ni da ih spotičemo u onim integrativnim procesima koji mogu pomoći ostvarivanju dva suštinska cilja od kojih se nikada ne smemo, niti ćemo odreći – gromoglasnoj zaštiti i unapređivanju ljudskih prava i uopšte – životnih interesa Srba i drugog diskriminisanog stanovništva na Kosovu, te zaštiti srpskog kulturnog, duhovnog i istorijskog nasleđa, kroz posebne aranžmane uključujući i neki vid eksteritorijalnosti. U međuvremenu, moramo graditi demokratiju i blagostanje u Srbiji kako bi jednom u budućnosti i Albanci želeli da žive u državi Srbiji – sada bi i većina mladih Srba otišla odavde.

Po pitanju NATO, još u predizbornoj kampanji istakao sam da je moj intimni stav da bih voleo da se ne učlanjujemo, ali da je to pitanje koje opredeljuje položaj Srbije u narednim decenijama, a ne godinama, te da se takve dalekosežne odluke ne smeju donositi na bazi ličnih emocija nekoliko ljudi, već posle objektivne političko-ekonomsko-bezbednosne analize u kojoj moraju da učestvuju razna ministarstva, institucije, naučni instituti.

Konačno, stav o pristupanju EU je ugrađen čak i u statut Pokreta, koji je javno dostupan, te je na granici malicioznosti stavljati bilo kakav znak pitanja iznad toga. Pokret smatra Srbiju delom evropskog političkog, kulturnog i svakog drugog prostora i zalaže se za evrointegracije, u meri u kojoj birokratski aspekti tog procesa ne krše evropske vrednosti na kojima je ujedinjena Evropa sazdana, a zbog kojih joj i mi težimo.

Ne samo da vidimo Srbiju u Evropi, već još bitnije – Evropa mora da bude u Srbiji. Nećemo se mi nigde “telepromptovati” odavde, kako to SNS zamišlja,  već građani Srbije treba u svojoj zemlji da žive kao slobodni građani demokratske države i društva u kojoj vladaju pravo i pravna sigurnost, socijalna pravda, solidarnost, ljudska prava i odgovornost države građanima, a ne obrnuto.

 

*Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Dejvid Mekalister u fokus promena neophodnih Srbiji stavlja vladvinu prava, slobodu medija, ljudska prava, sve ono što je predmet poglavlja 23 i 24. Doduše, tokom posete kad se niste sreli, u istu ravan je stavio i Kosovo, poglavlje 35. Kakav je vaš stav?

Bez poštovanja vladavine prava, ljudskih prava, medijskih sloboda, nezavisnog sudstva i kontrolnih organa, fer i slobodnih izbora i drugih temeljnih vrednosti, ne može se demokratski rešavati ni jedno ozbiljno pitanje, pa ni pitanje Kosova. Zato to i jesu temeljne vrednosti. Sve što se izgradi ili reši na nepostojećim ili trulim temeljima je fatamorgana, biće kratkog daha i u toj prevari PSG ne želi da učestvuje.

 

*Kako komentarišete ekonomsku politiku Vlade Srbije, ove koju vodi premijerka Brnbabić i prethodne Vučićeve.

Nije mi poznato da Ana Brnabić vodi bilo šta. Ona se bavi poslovima na nivou načelnika odeljenja u ministarstvu i komercijaliste u firmi njenog brata. A rezultati priučenog ekonomiste Vučića su duplo manji ekonomski rast od prosečnog u našem regionu, plate niže nego i u siromašnim afričkim zemljama, kršenje prava radnika, favorizovanje stranih firmi, subvencionisanje partije na vlasti. Najprofitabilnija ekonomska aktivnost je partijsko reketiranje.

 

Ombudsman ne može da se meša u odluke pravosuđa

*Novi zaštitnik građana je najavio izmene zakona o zaštitniku građana. Da li ste obavešteni o kakvim će promenama biti reč i hoće li jačati značaj institucije ili, pak, ograničiti?

Pašalić je najavio da će izmenama Zakona o Zaštitniku građana tražiti proširenje kontrolne nadležnosti Zaštitnika i na sudstvo. Mislim da sebi nije dao dovoljno vremena da se upozna sa stanjem, pre nego što je to izjavio. Možda nije primetio da je sudstvo izuzeto od kontrole Ustavom, ne samo Zakonom. Ne samo da bi kontrola sudstva bila protiv modernih evropskih standarda, već i tamo gde to tradicionalno postoji, kao na primer u Švedskoj, ombudsman nije namenjen da rešava predmete umesto sudija.

Kod nas bi ombudsman mogao da računa da bi bar svaki treći sudski spor završio kod njega kao pritužba na rad suda. To bi bilo besmisleno, trebala bi mu stručna služba od 1000 ljudi. Nije cilj potopiti i ombudsmana, već staviti pravosuđe na noge. A ova vlast po pravosuđu udara svom snagom. Ombudsman bi samo mogao da pomogne u zaštiti nezavisnosti pravosuđa, ali to je sada, bojim se, nemoguća misija. Ja nisam uspeo da svojim izveštajem zaustavim ogromne greške u reformi pravosuđa 2010. godine jer tadašnja vlast nije htela da posluša preporuke, a sada je situacija mnogo, mnogo gora.

 

Već sam odgovorio na ključna politička pitanja

*Jedna od najčešćih zamerki koju vam upućuju ne samo opomenti je da niste politički kapitalizovali izborni rezultat iz aprila. Pretpostavljam da ne delite to mišljenje, ali svakako treba da ga prokomentarišete. I kako vidite ubuduće svoju i ulogu PSG na političkoj sceni Srbije?

Sigurno da ima ljudi koji su očekivali više od mene i Pokreta, pozivam ih da nam se pridruže i učine da budemo još bolji, a ne da kibicuju. Jer i o njima se radi podjednako kao i o nama, o vama isto kao i o meni. Nemamo ja i Pokret nikakav viši i jači interes za slobodnim medijima i nenameštenim medijskim konkursima nego vi i vaš list. Niti mene lažne diplome bole više nego nekorumpirane profesore fakulteta.

Obespravljivanje radnika nije samo tema za Pokret, valjda je i sindikalna, a sindikati su dobrodošli da sarađujemo. Smeta li ekonomistima to što kako Vučić pređe koju stranicu u knjizi Ekonomska politika za početnike, tako celu zemlju okrene za njom, pa sutra na drugu stranu, i hoće li pravi stručnjaci da se više uključe da sklonimo amatera koji se igra našim životima, ili da samo s vremena na vreme nešto prokomentarišu?

Ne vidim da se u ovoj situaciji može ostati nepolitičan, bar ja nisam mogao – naše društvo i država nisu u običnoj krizi, njima ova vlast menja krvna zrnca, lobotomira mozak, ledi srce i kao pijavica isisava sve životne sokove. I kada god neko kaže – nije moj, već posao opozicije da se time bavi pravi ogromnu grešku.

 

autor: J. Jovanović


Izvori: